City of Greater Dandenong Sports Awards

Sports Awards

The awards recognise the outstanding contribution people make throughout our sport and recreation community to ensure we all have the opportunity to participate in a happy, healthy and inclusive environment.

The 2020 award categories include:

  • Athlete of the Year
  • Junior Athlete of the Year
  • Club Volunteer of the Year
  • Coach of the Year
  • Team of the Year
  • Community Program of the Year

Past Sports Awards Winners

The Greater Dandenong Sports Awards recognise the exceptional contribution made by local clubs, teams and individuals, whose outstanding work has made a positive contribution to the Greater Dandenong sporting community in areas such as enhancing performance, improvement, engaging disaffected youth through sport and inclusive engagement of all groups within our community to increase participation.

On

2019 Sports Award winners

Athlete of the Year and Junior Athlete of the Year

  • Winner Kaitlyn Ea

Club Volunteer of the Year

  • Winner Dean Jones - Silverton Cricket Club

Coach of the Year

  • Winner Paul Xistras - South Springvale Cricket Club

Team of the Year

  • Winner Dandenong Cricket Club's Women's 1XI – T/20 Team

Community Program of the Year

  • Winner The Noble Park Bulls Reclink

Inspiring Club Person of the Year 

  • Winner Mick Rossato - Noble Park Junior Football Club

2018 Sports Awards winners

Male Athlete of the Year

  • Winner Brandon Barnes

Female Athlete of the Year

  • Winner Jessica McCulloch  

Junior Athlete of the Year

  • Winner Jennifer Audy  

Masters Award

  • Winner Marcela Nemas  

Volunteer of the Year

  • Winner Peter Keyaerts, Lyndale Cricket Club  

Team of the Year

  • Winner Noble Park Junior Football Club U12s

Club of the Year

  • Winner Silverton Cricket Club

Coach of the Year

  • Winner Michael 'Mick' Carlsson, Noble Park Junior Football Club

Positive Community Engagement Award

  • Winner Michael Palma, Parkmore Junior Football Club 

Sports Achievement Award

  • Winner Balloon Football - SCOPE 

Outstanding Contribution to Sports

  • Winner Jack Ferro 

2017 Sports Award winners

Project of the Year

  • Winner: Community Street Soccer Program – Dandenong – The Big Issue

All Abilities Award

  • Winner: Sandown Cobras All Abilities Sports Club

Team of the Year

  • Joint Winners: Dandenong Rangers South East Australian Basketball League Women's Team and Dandenong Angels Baseball ‘A Grade’ Team 

 Coach of the Year

  • Joint Winners: Gulcan Koca – Dandenong City Soccer Club and Stuart McGown - Community Street Soccer Program – Dandenong 

Athletes of the Year

  • Winner Junior Athlete of the Year: Yash Pednekar – North Dandenong Cricket Club
  • Winner Male Athlete of the Year: Nilesh Vaheesan – Dandenong Springvale Athletics Club
  • Winner Female Athlete of the Year: No nominations were received

Sports Club of the Year

  • Winner: Dandenong Baseball Club

Volunteer of the Year

  • Winner: Kelly Applebee – Dandenong Women’s Cricket Club

2016 Sports Award winners

Project of the Year

  • Joint winners: Noble Park Junior Football Club and Parkmore Junior Football 

All Abilities Award

  • Winner: Bob Tyler – Dandenong Basketball Association

Team of the Year

  • Winner: Dandenong Rangers South East Australian Basketball League Women's Team
  • Highly Commended: Parkmore Junior Football Club Under 17's

Athletes of the Year

  • Junior Athlete of the Year: Charis Ulu Peniata – Parkmore Junior Football Club   
  • Winner Male Athlete of the Year: Adam McMaster – Dandenong Cricket Club
  • Winner Female Athlete of the Year: Sophie Molineux – Dandenong Women’s Cricket Club

Coach of the Year

  • Winner: Larissa Anderson – Dandenong Basketball Association
  • Highly Commended: Rodin Tuilotolava – South East Titans Rugby League Club

Sports Club of the Year

  • Winner: Dandenong Basketball Association
  • Highly Commended: Harrisfield Hurricanes Soccer Club and South East Titans Rugby League Club

Volunteer of the Year

  • Joint Winners:Andy Tapatuetoa – South East Titans Rugby League Club and Luke Sampson - Rosswood Tennis Club
  • Highly Commended: Cassandra Bassett – Mulgrave Rebels Baseball Club

2015 Sports Award winners

Community Sports Club of the Year

  • Winner - Rosswood Tennis Club
  • Highly Commended - Noble Park Junior Football Club

Community Coach of the Year

  • Winner - Michael Selio, South East Titans Rugby League Club
  • Highly Commended - Catherine Green, Koala Gymnastics Club

Sports Volunteer of the Year

  • Joint Winners: Tracey Walden – Noble Park Football Club and Emma Gallagher – Dandenong Women’s Cricket Club

Community Project of the Year

  • Winner - Noble Park Community Tennis Club
  • Highly Commended Winner - Club Noble

Community Team of the Year

  • Winner - Noble Park Junior Football Club – Under 13  

Sport Athlete of the Year – Male/Female/Junior Athlete of the Year

  • Winner Male Athlete of the Year - Sifan Badada, Springvale Little Athletics Club
  • Winner Female Athlete of the Year - Carin Eastburn, Dandenong Women’s Cricket Club
  • Winner Junior Athlete of the Year - Aaliyah Corles, Lifestyle Martial Arts